Lissachatina Fulica

Nacházíte se zde: Úvod » Druhy » Fulica

Správný název

Správný název je lissachatina fulica. Pro jednodušší komunikaci se běžně používá označení achatina fulica.

Vzhled

Achatina fulica patří mezi středně velké druhy. Jejich ulita dorůstá do délky 9 - 18 cm. Bývá nejčastěji hnědá s náznaky žlutých proužků. Noha je béžová nebo světle krémová. Vyskytují se i varianty "albino body", tedy jedinci s bílou nohou.

Podmínky

Fulica je velmi nenáročný druh, proto se skvěle hodí pro začátečníky. Vystačí si s pokojovou teplotou (ideálně však 25°C). Nevyžadují ani příliš vysokou vlhkost. Postačí jim 60 - 90%. Tento druh má rád společnost více jedinců, proto by se měl chovat minimálně po třech kusech.

Rozmnožování

Pohlavně dospívají už během prvního roku života, většinou kolem pátého měsíce. Pro rozmnožování nepotřebují žádné extra podmínky. Patří totiž mezi nejméně náročné achatiny.

Vajíčka

Jedna snůška obsahuje 20 - 400 kusů velkých, kulatých, žlutě zbarvených vajíček o velikosti 3 - 5 mm. Může se stát, že budou velmi křehká.

Původ

  • východní Afrika
  • Keňa
  • Tanzanie
  • dále se masově rošířila do skoro celé Afriky, Austrálie, na Nový Zéland, a dokonce i do Asie a Ameriky

Zajímavost

Tato achatina je v Americe považována za obrovského škůdce. Jejich útoky na úrodu bývají vždy zničující. Takových škod mohou napáchat z toho důvodu, že se velmi dobře dokáží přizpůsobit suchu. Zahrabou se do země, tam přezimují a se zlepšenými podmínkami znovu vylézají a ničí dále. V USA je zakázáno tyto mazlíčky chovat.

Nacházíte se zde: Úvod » Druhy » Fulica