Nacházíte se zde: Úvod » Jak začít

Nákup tvorečka

Abyste mohli chovat achatiny, musíte si je nejprve někde sehnat. Existují různé způsoby, jak k nim přijít, Já zde rozeberu ty nejpravděpodobnější.

  1. Zverimex
  2. Přes inzerát
  3. Od ověřeného chovatele
  4. Chovatelské trhy
  5. Import

Zverimex

Tohle je ten nejhorší způsob, jak se k achatinkám dostat.

Podmínky, ve kterých je chovají, bývají otřesné. Ve většině případů mají pohromadě více druhů a také různě staré achatiny. Často tam můžete vidět i prázdné ulitky po šnečcích, kteří zahynuli. Téměř všichni mají velmi špatné ulity, popraskané, podřené, okousané. To svědčí o nedostatku vápníku a celkově špatné péči.

Když si domů přinesete takového šnečka, nevíte ani jaký je to druh, neznáte stáří, neznáte původ, neznáte nic. Budete mít jen málo vyvinutého "chudáčka" se špatnou ulitkou, protože vzniklé šrámy na ní zůstanou již na vždy.

Prosím, nikdy nenoste oblovky, které již nechcete, do zverimexu. Tam budou jen trpět.

Inzerát z internetu

Nejčastěji používané stránky: Bazoš, Sbazar, Hyperinzerce, Facebookové skupiny

Tohle je podle mě nejběžnější cesta, jak šnečky získat. Je to pohodlné, zvládnete to z domova a jednáte s chovateli, jako jste vy.

Má to ale svá ALE!

Někteří chovatelé mohou být stejně nezodpovědní a bezohlední jako zverimexy, což přes internet neodhalíte. Do rukou se vám poté může dostat šneček, který vlastně vůbec není ten fešák z fotek. Může být zanedbaný, se špatnou ulitkou, s vadou růstu. Není to dokonce kříženec?

Můžete narazit na chovatele, který neprovádí tzv. selekci a prodá vám geneticky špatného jedince, který buď nedoroste do očekávané velikosti a nebo vám do jednoho roku zemře, vlivem chybné genetické informace.

Je tedy důležité, abyste si chovatele pečlivě vybírali a nejlépe se i osobně přesvědčili o tom, jak vypadají rodiče prcků, jak vypadá prostředí, ve kterém se narodili a podobně.

Nákup od ověřeného chovatele

Takový nákup lze uskutečnit buď to přes webové stránky nebo přes různé skupiny na Facebooku.

U takovýchto "větších", známějších, prodejců můžete narazit již na nějaké hodnocení, recenze, od chovatelů, kteří zde již nakupovali. Můžete si tak ověřit kvalitu achatinek, způsob komunikace a podobně.

A jak takového chovatele vlastně poznáte?

Poskytne vám fotky jak mláďat, tak rodičů. Sdělí vám přesný druh nabízeného jedince, jeho stáří, velikost ulity a hmotnost. Ochotně vám předá zkušenosti ohledně chovu a nebrání se pomoci i do budoucna, v případě problémů. Šnečci od dobrého chovatele by měli být navyklí na rozmanitou potravu, neměli by být vybíraví - správná rozkrmenost je velmi důležitá. V případě zasílání poštou posílá achatiny pečlivě zabalené a pouze v době, kdy je příznivá venkovní teplota. Balíček na poštu odnese vždy začátkem týdne, aby tam nezůstal zbytečně přes víkend. A to nejdůležitější - zkušený a zodpovědný chovatel vždy provádí důkladnou selekci a do nových domovů posílá jen ty nejkvalitnější jedince.

Touto cestou můžete sehnat jak běžné, tak i méně rozšířené druhy. Chovatelé této úrovně dopřávají šnečkům kvalitní péči, takže je malá pravděpodobnost, že byste dostali nějakého zanedbaného jedince se špatnou genetickou výbavou.

Nevýhodou bývá často vyšší cena, která ovšem určitě odpovídá kvalitě.

Chovatelské trhy

Chovatelské trhy se pořádají několikrát do roka snad v každém větším městě.

Nákup šnečka na takových trzích je rozporuplný. Záleží na tom, na jakého chovatele zrovna narazíte.

Poslední dobou to však můžete snadno ovlivnit. Čím dál častěji se setkávám s "kombinovanou formou" nákupu. Přes internet si najdete chovatele, který se vám líbí, vyhlídnete si vhodný trh a na něm se následně sejdete. Šnečky si můžete prohlédnout, promluvit si s chovatelem osobně, poradit se ohledně chovu a v klidu se rozhodnout.

Výhodou je, že máte často možnost prohlédnout si i jiné druhy, než pro které máte zrovna namířeno. Zároveň si na trzích můžete zakoupit potřebné vybavení, které zde bývá za velmi příznivou cenu. Ovšem nezaručuji, že odejdete pouze s původním plánovaným. :-D

Import

Tohle je velmi zajímavý způsob, jak k achatinám přijít. Ale bohužel pro běžného člověka téměř nemožný. K importovaným jedincům se můžete dostat třeba na výše zmiňovaných faunatrzích, někdy dokonce i náhodně na facebooku od zkušených chovatelů.

Výhodou šnečků dovezených z jejich domoviny je, že máte něco jedinečného. Máte achatinu z divočiny, která v sobě nemá zakódovaný člověkem uměle vytvořený režim.

Nevýhoda: budete muset vytvořit opravdu skvělé životní podmínky, aby netrpěl. Bude potřeba velmi dbát na teplotu, vlhkost, ale i na změny teplot v průběhu roku a podobně.

Kde nakupuji já

Já osobně nejraději využívám variantu číslo 2, tedy prostý inzerát. Vždy se však s chovatelem sejdu osobně a nechám si ukázat alespoň sourozence, ideálně i s rodiči, abych se přesvědčila o kvalitě mláďat.

Zatím jsem s tímto způsobem velmi spokojená.

Jako bonus získáte ke šnečkům i nové známosti s dalšími šnekomilci, se kterými si můžete vyměňovat své poznatky, zkušenosti, se kterými můžete sdílet radosti i starosti ze života achatin.

Nacházíte se zde: Úvod » Jak začít