Kladení vajíček

Nacházíte se zde: Úvod » Rozmnožování » Kladení vajíček

Snůška

Zhruba 2 - 4 týdny po spáření snese achatina 20 - 150 kusů vajíček. Občas je obtížné snůšku najít, dospělci ji umějí skvěle schovat. Pokud není achatina při kladení rušena, vytlačí do substrátu v nejteplejší části terária dutinu, tam vejce naklade a nakonec ji uzavře substrátem tak, že samotná vejce nejsou lignocelem prosypána. Vznikne tam taková vzduchová bublina.

Zkušební snůška

Může se stát, že nakladená vajíčka nebudou oplozená. Tomu se říká zkušební snůška. Tato vajíčka jsou prázdná, smíte je rozdrtit a použít jako zdroj vápníku. Od oplozených vajíček je rozeznáte snadno. Neoplozená bývají měkká, nemají pevnou skořápku. Při prosvícení baterkou uvidíte, že jsou prázdná. Na druhou stranu oplozená vajíčka bývají pevná a lehce nažloutlá.

Vajíčka

Když si jste jisti, že je snůška oplozená, velice opatrně ji přemístěte do menšího, třeba plastového boxu. Tam budou vajíčka v bezpečí. Pokud by zůstala ve šnekáriu s rodiči, nemusela by to přežít. Velcí šneci po nich budou lozit a tím je mohou udusit, rozmáčknout. V „porodním“ boxe udržujte stejné podmínky jako u dospělců. Je dobré vajíčka posypat troškou substrátu, aby nevyschla.

Manipulace

S vajíčky je třeba zacházet velmi opatrně. I když je snůška třeba veliká, nikdy se nevylíhnou všechna mláďata. Úmrtnost novorozenců je u některých druhů (immaculata) velmi velká. Je však potřeba zvážit, jestli šnečky opravdu vylíhnout necháme. Zamyslete se, co s tolika šneky budete dělat. Pokud mláďata nechcete, je potřeba se jich šetrně zbavit.

Líhnutí

Vajíčka máme tedy uložena v bezpečí v menším boxu. Nyní stačí jen vyčkávat. Mohou se začít líhnout již po 24 hodinách, většinou si ale musíte počkat 7 - 14 dní, někdy i déle. Pokud chcete líhnutí urychlit, zajistěte vajíčkům vyšší teplotu (25 - 26,5°C).

Nacházíte se zde: Úvod » Rozmnožování » Kladení vajíček