Lissachatina Reticulata

Nacházíte se zde: Úvod » Druhy » Reticulata

Správný název

Správný název je lissachatina reticulata. Pro jednodušší komunikaci se běžně používá označení achatina reticulata, zkráceně "retka".

Vzhled

Achatina Reticulata je označována jako druhý největší plž na světě. Dorůstá do délky 12 - 17 cm, v přírodě dokonce až 20 cm. Její ulita je velmi zajímavě zbarvená. Na světlém podkladě najdeme tmavě hnědé skvrny až proužky, které jsou nepravidelně rozmístěny. Noha je béžová až světle hnědá, ale hlava včetně tykadel je tmavá (tmavě hnědá až černá). Od hlavy se táhne tmavší proužek po hřbetu k ulitě, kolem je světlejší hnědá přecházející v základní barvu nohy. Konečky tykadel bývají světlé.

Existuje i varianta albino body, která je ovšem vzácnější.

Poznávací znak

Poznávacím znakem je zbarvení ulity a nohy samo o sobě, ale můžeme k nim přiřadit ještě čistě bílou columellu a apex (špička ulity), který nikdy není růžový (pokud ano, je to a. albopicta).

Podmínky

Stejně jako fulica patří "retka" mezi rychle rostoucí achatiny, které jsou zároveň nenáročné a vhodné pro začátečníky. Potřebuje však vyšší teplotu (okolo 24 - 28°C přes den, 20 - 22°C přes noc). Vlhkost by se měla pohybovat mezi 70 a 80 %.

Rozmnožování

Pohlavní dospělost začíná v rozmezí pátého a devátého měsíce života. Množí se velmi snadno.

Vajíčka

Snůška se může objevit až 4x do roka. Obsahuje až 200 vajíček o velikosti 1,5 cm.

Původ

  • západní Afrika
  • Tanzánie
  • Zanzibar

Zajímavost

Reticulaty se dožívají jen osmi let. Ostatní druhy mohou žít zpravidla ještěo dva roky déle, tedy 10 let.

Nacházíte se zde: Úvod » Druhy » Reticulata