Rozmnožování

Nacházíte se zde: Úvod » Rozmnožování

Základní informace

Achatiny jsou hermafrodité. To znamená, že každý jedinec má v sobě samčí i samičí pohlavní orgány. Nerozlišuje se tedy pohlaví samec/samice. Ovšem aby mohlo dojít k rozmnožování, musí být spolu dva jednici, aby si vyměnili genetickou informaci. Výjimkou je achatina immaculata, která se dokáže samooplodnit.

Rozmnožování může začít až tehdy, kdy je šneček pohlavně dospělý. Tento okamžik poznáte tak, že se mu za pravým tykadlem objeví boulička. To je pohlavní orgán.

Podmínky

Pokud se chcete dočkat potomků, musíte udržovat ve svém šnekáriu co nejlepší podmínky. Nespokojení šneci se množit nebudou. Velký důraz je kladen na přísun vápníku, který je potřebný k tvorbě vajíček, dostatečnou teplotu a vlhkost.

Páření

Budete-li šnečky často pozorovat, můžete si všimnout i jejich páření, které probíhá nejčastěji v noci. U některých druhů může trvat i 24 hodin. Šnečky byste neměli rušit a dopřát jim poté výživnou potravu. Při páření se může oplodnit buď jen jeden a nebo oba jedinci.

Zadařilo se?

Jestliže jste přímo neviděli, jak se achatinky pokouší o mladé a chtěli byste vědět, jestli je nějaká šance na snůšku, stačí je více pozorovat. Jedinci, kteří čekají mladé, jsou většinu času nalepení na sépiové kosti, ze začátku hodně jí a potom se jdou zahrabat do substrátu a nevylézají. Při detailnějším pohledu si můžete všimnout vajíček v dýchacím otvoru.

Péče

Šneci, kteří čekají snůšku, by měli být v klidu. Omezte proto jejich přímý kontakt s vámi a dopřejte jim nerušený odpočinek. Proces rozmnožování je totiž velmi náročný a únavný. Jsou známy případy, kdy to achatina nezvládla a při snůšce zemřela vyčerpáním.

Obrázky:

Nacházíte se zde: Úvod » Rozmnožování